Co se v roce 2010 povedlo v českém zdravotnictví?

Zdravotnictví na přelomu roku provázel společenský neklid. Zdálo by se, že vše je jen špatné. V loňském roce se však podařila i řada pozitivních počinů.

1/ V září byl slavnostně otevřen areál univerzitního kampusu Masarykovy univerzity. Jde o největší stavební projekt v oblasti vysokého školství ve střední Evropě a velkorysost a nadčasovost je zde patrná na každém kroku. Výstavba stála 5,1 miliardy Kč, univerzita se podílela 42% a zbytek zaplatilo ministerstvo školství a město Brno. Zázemí zde najde 5000 studentů a 1000 vyučujících a vědeckých pracovníků.

2/ Lékaři z Interní hematoonkologické kliniky se zapojili do studie Dasision, šlo o studii s nově diagnostikovanou chronickou myeloidní leukémií. Z IHOK bylo zařazeno 12 pacientů, což je nejvíce ze všech evropských center.

3/ V MOÚ začal pracovat lineární urychlovač, nejpokročilejší funkcí tohoto urychlovače je technologie objemově modulované radioterapie, která se tím poprvé dostala do ČR. Pokud jde o dostupnost radioterapie, počtem obyvatel na jeden urychlovač se ČR přiblížila „starým“zemím EU.