Chemoprevence nádorových onemocnění

V souvislosti se snahou o snížení počtu nádorů se dnes mluví i o tzv. chemoprevenci. Nejčastěji se tento termín používá v souvislosti s rakovinou tlustého střeva. Podstatou chemoprevence je snaha o zablokování, zvrácení či oddálení vzniku nádoru dříve, než tento proces dosáhne stadia invazivně rostoucí malignity. K tomuto účelu mohou být použita jak dietní opatření, tak i léky. Na léky, které se používají, jsou kladeny vysoké nároky zejména s ohledem na bezpečnost. Využití v praxi pak závisí na poměru rizika a přínosu. Praktické použití je omezeno na dvě situace spojené se zvýšeným rizikem a to onemocnění tzv familiární polypóza (dědičné onemocnění, kdy na sliznici tlustého střeva jsou stovky polypů) a dlohotrvající zánětlivé onemocnění tlustého střeva- ulcerózní kolitida.

V případě familiární polypózy mají léky typu nesteroidních antirevmatik (léky, které se užívají při bolestech kloubů..) zabránit vzniku polypů ve dvanácterníku. Nenahrazují tedy operační výkon na tlustém střevu.

V případě zánětlivého onemocnění- ulcerózní kolitidy je lék mesalazin (Salofalk, Asacol) nejen součástí udržovací léčby zánětu, ale plní i funkci chemoprevence nádorového rizika.

Ostatní populace je odkázaná na obecná doporučení propagující zdravý životní styl. Dostatečný příjem vlákniny, ovoce a zeleniny, přiměřený kalorický příjem, rozumná konzumace alkoholu, nekuřáctví a dostatečná fyzická aktivita sice nezaručí stoprocentní ochranu před nádorem, ale jsou bez vedlejších účinků a navíc snižují i riziko mnoha dalších onemocnění.

MUDr. Milana Šachlová, CSc.
Gastroenterolog MOÚ