Biologická protinádorová léčba

Pod tímto pojmem se rozumí taková specifická léčba, která působí přímo proti určitým receptorům a těm bílkovinám, které jsou jenom na povrchu nádorové buňky. Biologická léčba se jí říká proto, že tyto látky jsou vyrobeny postupem na principu biologického procesu.

Je šetrnější, protože je zaměřená jen proti nádorovým buňkám. Na druhou stranu se jedná o bílkovinu, která je tělu cizí, proto se vytváří některé reakce jako je například vyrážka připomínající akné, Někdy může být únava, průjem, ale většinou se vše dobře zvládne.

Biologická léčba není vhodná pro všechny typy nádoru, je možné ji použít jen tam, kde známe určitý receptor. Dnes jsou známé indikace tak, jak bylo vše odzkoušeno v rámci výzkumu a v rámci celoevropské tzv registrace. Pak v ČR projde látka schvalováním v Státním ústavu pro kontrolu léčiv a je přesně daná indikace, kdy můžeme lék použít. Musí se zvážit, v jakém je pacient fyzickém stavu. Je potřebné s pacientem probrat všechny klady a zápory, jaká je očekávaná efektivnost léčby. Jsou také přesně stanovené situace, kdy se tato léčba nesmí podat například proto, že by mohla způsobit krvácení.

Biologická léčba se podává ve formě infuzí- kapaček do žíly, proto je vázaná na aplikaci ve zdravotním zařízení.

Pak jsou ještě jiné látky, které se mezi biologické řadí neprávem, ale i ty účinkují proti receptorům- používají se například u nádorů prsu nebo ledvin a jsou ve formě tablet.

První biologická léčba u nádoru prsu se použila v roce 2001. Od té doby došlo k posunu v indikacích. Původně se používala až u pokročilého onemocnění, po selhání jiné léčby. Dnes víme, že má nejlepší efekt ve smyslu vyléčení, když se podá v tzv. zajišťovací fázi. Pacientka se odoperuje, vyšetří se přítomnost receptorů a po dobu 52 týdnů dostává v třítýdenních intervalech tuto protilátku. Dnes máme vysoké procento úplně vyléčených pacientek, což je ten nejlepší efekt.

Pokud má pacient metastatické pokročilé onemocnění, to znamená rozšířené metastázy po celém těle, pak takové onemocnění nedokážeme vyléčit. Dokážeme ale významně prodloužit kvalitní život. Například před 15 lety u metastatického onemocnění tlustého střeva se používala léčba, která prodloužila život kolem 5-6 měsíců. Dnes dokážeme s novou léčbou prodloužit život na 25 měsíců. A to už stojí za to.

Upraveno z rozhovoru s prof. MUDr. Rostislavem Vyzulou , CSc.