Akutní změny na kůži po ozáření a jejich ošetřování

Akutní změny po ozáření se vytvářejí již během ozařovací série, ale po ukončení většinou mizí během několika týdnů. Místní ošetření provádí většinou zkušená sestra - konzultantka, ale nezbytná je spolupráce celého odborného týmu. Je také nezbytné opakovaně informovat pacienta i jeho rodinu.

Akutní reakce na kůži se může projevit zarudnutím, nebo puchýřky, mokváním až časným vředem.

Časné zarudnutí vzniká u citlivých jedinců již 2.-3.den po započetí ozařování. Pozdní zarudnutí se objevuje mezi 2.-4.týdnem a je výrazně tmavší se sklonem k olupování.

Kůži promazáváme nejdříve 2 hodiny po ozáření například nesoleným sádlem, Calciem panthotenikem nebo Panthenol gelem (dostanete v lékárně). Je vhodné prádlo Aravel, o kterém jsme již psali v ONKO OKNO. Můžete použít i Cavilon spray nebo pěnový aplikátor (přípravek na ochranu kůže s dlouhodobým účinkem, vytváří ochranný film).

Pokud je kůže oteklá, vznikají puchýře, objevuje se palčivá bolest, je nutné dodržovat přísnou hygienu (riziko infekce). Neaplikovat masti s kortikoidy jako je Hydrokortizon, dexametazon apod. Neaplikovat lihové roztoky včetně methylmodře nebo genciánové violeti. Nepoužívejte rostlinné výtažky, protože často alergizují. Promazávejte kůži (Infadolan mast, calcium panthotenicum, Bepanthen mast). Někdy jsou potřeba i léky proti bolesti. Osvědčilo se krytí pokožky Mepilex. Pokud se pokožka olupuje, je vlhká, jsou často bolesti, je nutné i přerušit na několik dní ozařování. Kůže se ošetřuje sterilními roztoky. Jako dezinfekce je dobré Octenisept, protože nepálí, jako krytí Sanavel. Z nových materiálů např. Mepilex, Mepitel, Adaptik, Flamigel, Flaminal.

Pozdními následky ozáření můžou být pigmentace, zvýšená křehkost kůže, jizvy. Ošetřuje se Panthenol gelem, Apipantenem (pěna s obsahem propolisu a panthenolu - regeneruje a zvláčňuje, působí proti vysoušení). Vhodný je Mepiform (silikon, změkčuje jizvy).

Při ozařování dodržujte tato doporučení:

Osobní hygiena bez použití mýdla na ozařované místo, ručníkem pouze vysoušet - netřít!, nepoužívat deodoranty a parfémy, při holení použít elektrický strojek, při ozařování na oblast konečníku nepoužívat toaletní papír ale zvlhčené baby ubrousky. Noste volné, bavlněné oděvy, pozor na ostré švy a krajky. Chraňte kůži před sluncem.

Z článku L. Haškové a E. Bartoňové z Onkologické péče vybrala MUDr. Šachlová