Do dětské protikuřácké kampaně se zapojili i kuřáci

Až deset cigaret vykouřili někteří žáci základní školy v brněnské Kotlářské ulici před tím, než se zúčastnili středešní kampaně proti kouření s názvem 'Típni to!'. "Měřením dechu vyšlo najevo, že někteří žáci osmých a devátých tříd před zahájením akce vykouřili pět až deset cigaret," řekla mluvčí Masarykova onkologického ústavu v Brně Zuzana Joukalová. Protikuřácký preventivní den pro školáky připravila Liga proti rakovině.

Akce 'Típni to!' se zúčastnilo všech 800 žáků základní školy. Liga proti rakovině pro děti připravila zábavní den, zaměřený na zdravý životní styl, zdravou výživu a nekuřáctví. V rámci mnoha soutěží byl pro děti otevřen i stánek, kde odborníci žákům měřili kapacitu plic a přítomnost oxidu uhličitého v dechu.

"Při měření kysličníku uhličitého jsme zjistili, že někteří starší žáci již mají plíce od kouření značně zanesené," poznamenala Joukalová. Učitelé podle ní údajně vědí, že děti kouří, nápravu však vidí především na půdě rodiny.

V rámci akce začalo ve středu v blízkosti školy fungovat nové sportoviště s hřištěm na volejbal, basketbal a tenis, plochou pro skok na trampolíně, skoky do dálky, s běžeckou dráhou i cvičnou stěnou pro tenis. Hřiště stálo Úřad Městské části Brno-střed sedm milionů korun. Kouření podle onkologů způsobuje dýchací poruchy, choroby oběhové soustavy a rakovinu plic. Plicní nádory patří k nejčastějším onkologickým onemocněním, které většinou končí smrtí. Žádné dítě by samozřejmě nemělo kouřit, na tabák však musí zcela zapomenout mladí alergici a astmatici, dodala mluvčí.

Zdroj: Česká tisková kancelář
18.9.2002