I lékaři a sestry kouří, vedení nemocnic s nimi ale bojuje

Bílý plášť prosvítající v oblacích kouře je obrázek, který stále nabízejí nejen staré filmy z lékařského prostředí. Kouřící lékaři či sestřičky nejsou výjimkou ani v realitě, přestože právě zdravotníci proti cigaretám brojí a upozorňují na možná zdravotní rizika. Do vlastních řad se proto rozhodla směrovat dnešní Světový den bez tabáku i Světová zdravotnická organizace. Podle jejího etického kodexu by zdravotníci měli sami jít vzorem.

"Kouření mají zaměstnanci v naší nemocnici přísně zakázáno. Ještě před časem nebyly v areálu ani kuřárny, nedávno jsme však vyčlenili jedno místo venku, kde si zapálit lze. Lékaři a sestry tam však, pokud vím, moc nechodí," popsala mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Nesvadbová. Je- li někdo z lékařů nebo sestřiček nachytán s cigaretou v nemocnici, je to chápáno jako porušení pracovní kázně. " Přistižený může dostat důtku nebo může přijít i o část osobního ohodnocení," doplnila Nesvadbová. Žádné kuřárny, ani pro pacienty, ani pro lékaře, nemají v Nemocnici Milosrdných bratří. "Návrh byl, ale zavrhli jsme to. Kuřák tak musí ven, kde ho zase vidí ostatní, že nepracuje. Opatření tak funguje i jako veřejná kontrola," soudí ředitel této nemocnice Daniel Rychnovský. Zákaz kouření je i v celém areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny. Aktivně už vytáhli do boje proti nikotinu v Masarykově onkologickém ústavu. Oficiální kuřárny tu sice neexistují, přesto podle posledního šetření kouří zhruba třicet procent lékařů a sester.

Právě jim je proto určen speciální odvykací kurs, který připravila ústavní poradna pro zdravou výživu ve spolupráci s Ligou proti rakovině. " Zatím jsme rozeslali dotazníky, abychom na základě získaných údajů rozdělili zaměstnance do skupin lišících se stupněm závislosti a motivace," popsal psycholog projektu Miroslav Světlák. V současnosti se rozbíhá individuální terapie, další kolo bude následovat po prázdninách. " Na vyhodnocování je zatím brzy, ale určitě mohu říci, že návratnost dotazníků byla ve srovnání s obdobnými projekty více než dobrá. Zatímco obvykle je vrátí maximálně polovina oslovených, nám se jich sešlo zpět na tři čtvrtiny," dodal Světlák.

Zdroj: Rovnost - Brněnský deník
31.5.2005