Akce varuje před následky kouření

Informace o nežádoucích účincích kouření a způsobech, jak se tohoto zlozvyku zbavit, jsou hlavními tématy výstavy Típni to! na Nové radnici v Brně. Pro veřejnost ji dnes v Křížové chodbě otevře místní Liga proti rakovině. Součástí výstavy jsou i výkresy dětí ze 43 základních škol z Brna a okolí, řekla členka předsednictva ligy Zuzana Joukalová.

Zájemci získají údaje o projektech primární prevence proti kouření a k dispozici bude i CD ROM jako pomocný materiál pro výuku v základních školách. Návštěvníci výstavy budou moci odpovědět i na otázky testu zaměřeného proti kouření. Na výstavě se podílí Lékařská fakulta Masarykovy univerzity a Masarykův onkologický ústav, dodala Joukalová. Vstup na výstavu, která potrvá do 25. listopadu, je volný. Graficky akci zpracoval Pavel Švehlík z Muzea města Brna.

Podle studií v britském časopise British Medical Journal si kouření, které je považováno za hlavní příčinu smrti, jíž se lze vyhnout, jen v Evropské unii každoročně vyžádá na 650 tisíc životů. Tým vědců tvrdí, že ve věku od 35 do 54 let je osmdesát až devadesát procent všech případů rakoviny plic způsobeno kouřením. Úmrtnost na rakovinu plic v tomto věkovém rozmezí se u mužů v unii snižuje, zatímco u žen stále roste.

Zdroj: Rovnost, Brněnský deník, (čtk)
7.11.2005